Systemy zagospodarowania wody deszczowej to przejaw rozumnej i dojrzałej troski o zasoby naturalne najbliższej okolicy, a w ogólnym rachunku całej planety. Wykorzystanie deszczówki pozwala znacząco obniżyć rachunki za wodę pobieraną z miejskich sieci wodociągowych. Zbiorniki na wodę deszczową pozwalają zabezpieczyć się na wypadek suszy lub większych awarii, gdy mogą wystąpić czasowe ograniczenia lub przerwy w dostawach wody. Nasza firma ma duże doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu systemów zagospodarowania deszczówki. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich urządzeń. Zapewnimy też profesjonalny montaż całej instalacji.
Deszczówka do podlewania ogrodu, do celów sanitarnych, a nawet do picia
Każdy dostępny na rynku system zagospodarowania wody deszczowej składa się ze zbiornika oraz systemu zbierania i rozprowadzania wody. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą użyciem określonych technologii, a przede wszystkim stopniem komplikacji i celem, czyli finalnym sposobem wykorzystania deszczówki:
- systemy ogrodowe – tworzy je zbiornik lub zbiorniki na wodę deszczową, system doprowadzający wodę zbieraną z dachów (ale także z innych powierzchni, np. utwardzonych placów), filtry zanieczyszczeń, pompa ciśnieniowa oraz wąż wyprowadzający wodę ze zbiornika do zraszaczy i innych urządzeń nawadniających,
- systemy wody użytkowej – pozwalają wykorzystywać deszczówkę jednocześnie do podlewania roślin i do celów sanitarnych, w tym głównie do spłukiwania toalet, co znacząco obniża pobór wody z sieci wodociągowej,
- systemy wody pitnej – najbardziej zaawansowane systemy zagospodarowania wody deszczowej, które posiadają odpowiednie urządzenia do uzdatniania deszczówki do celów spożywczych i higienicznych.
Przy gromadzeniu naturalnego surowca, jakim jest woda deszczowa, zbiorniki odgrywają kluczową rolę: muszą być trwałe, neutralne chemicznie, odporne na ściskanie masami ziemi i wahania temperatury. Na rynku dostępne są zarówno zbiorniki na wodę deszczową (najpowszechniej stosowane, najwygodniejsze w eksploatacji i oferujące bardzo duże pojemności), jak też naziemne (można je zainstalować np. w piwnicy). Poprawne funkcjonowanie zbiornika i jakość gromadzonej wody uzależnione są w dużej mierze od rodzaju zastosowanego filtrowania. W przypadku wiodących producentów czyszczenie zbiorników na deszczówkę wymagane jest zaledwie raz na kilka lat.
Ekologia w pełnym wymiarze: system zagospodarowania wody deszczowej
Doskonałym dopełnieniem systemu zagospodarowania wody deszczowej jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Najlepiej uwzględnić oba systemy już na etapie projektowania domu czy innej nieruchomości. Dzięki temu będziemy mieli możliwość swobodnego wyboru najlepszej lokalizacji na działce, bez konieczności niszczenia istniejących nawierzchni. Starannie zaprojektowane i solidnie wykonane instalacje zapewnią daleko posuniętą niezależność od zewnętrznych dostaw wody i odbioru ścieków. Firma Mawex ma duże doświadczenie we wdrażaniu zarówno ekologicznych oczyszczalni ścieków, jak też systemów zagospodarowania wody deszczowej. Chętnie podejmiemy się zaprojektowania i wykonania obu systemów. Zapraszamy do współpracy.
Elementy systemu zagospodarowania wody deszczowej
Aby instalacje wykorzystywane do odzyskiwania i zagospodarowywania wody deszczowej działały efektywnie, potrzebnych jest kilka istotnych elementów. Należą do nich m.in.:
- system odprowadzania wody opadowej: obejmuje rynny, rury spustowe oraz inne elementy, które odprowadzają wodę deszczową zebraną z powierzchni do oczyszczalni;
- systemy filtrowania wody: urządzenia, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie czy piasek;
- zbiorniki na wodę deszczową: pojemniki, w których przechowywana jest wstępnie oczyszczona woda. To najważniejsze elementy systemu zagospodarowania deszczówki. Wykonywane są najczęściej z wytrzymałych tworzyw sztucznych i mogą mieć różne pojemności, w zależności od potrzeb użytkownika.
- system rozprowadzania wody: obejmuje pompę oraz rury, które dostarczają wodę deszczową do miejsc, gdzie będzie ona wykorzystywana.
Systemy zagospodarowania wody deszczowej mogą również obejmować również instalacje pozwalające na uzdatnianie deszczówki, aby mogła ona być wykorzystywana np. do celów spożywczych.
Zbiorniki na wodę deszczową pozwalają na gromadzenie deszczówki, która może następnie zostać wykorzystana do różnych celów. Woda deszczowa ze zbiorników doskonale nadaje się do nawadniania roślin w ogrodzie oraz do podlewania trawników. Może być stosowana do różnego rodzaju prac porządkowych: mycia samochodów, a także mycia okien czy podłóg w domu. Istnieją systemy pozwalające na wykorzystanie wody deszczowej ze zbiorników do spłukiwania toalet. Warto dodać, że zbiorniki na wodę deszczową pełnią jeszcze jedną ważną funkcję na działce – zabezpieczają teren przed zalaniem podczas dużych opadów deszczu.
Decydując się na zbieranie deszczówki, warto wybrać wysokiej jakości zbiornik na wodę deszczową. Duże znaczenie ma przede wszystkim jego trwałość, a więc staranność wykonania oraz rodzaj materiału, z którego jest wykonany. Wybierając zbiornik na deszczówkę, trzeba też oszacować jego pożądaną pojemność, tak aby zaspokajała ona w jak największym stopniu zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym. Istotą kwestią jest również to, czy zbiornik na wodę deszczową nadaje się do zakopania w ziemi, czy też ma stać się elementem dekoracyjnym ogrodu. Wybierając zbiornik bezodpływowy, czyli podziemny, warto sprawdzić również możliwość obciążania go ruchem kołowym.
Warto zainwestować w system zagospodarowania wody deszczowej, gdyż jego montaż przyczynia się do ochrony środowiska, zmniejsza zużycie wody pitnej oraz pozwala na oszczędności finansowe. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, będącą doświadczonym dystrybutorem oczyszczalni i zbiorników. Z chęcią pomożemy dobrać rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości!