16 lip

Biologiczne oczyszczanie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są co raz bardziej popularnym w naszym kraju rozwiązaniem. Wynika to bez wątpienia z ich licznych zalet, a także korzystnego wpływu na środowisko naturalne. Jednym z rodzajów takich oczyszczalni są oczyszczalnie biologiczne. Na czym polega ich budowa, działanie, a także jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? O tym poniżej.

Rodzaje oczyszczalni biologicznych i ich właściwości

Oczyszczalnie biologiczne zajmują niewiele powierzchni, a ich rozmieszczenie nie jest zależne od wód gruntowych, ani przepuszczalności gruntu. Jest to, więc całkiem ciekawe rozwiązanie. Ogólnie dzielą się one na trzy główne rodzaje. Mianowicie są to:

  1. oczyszczalnie z osadem czynnym
  2. oczyszczalnie ze złożem biologicznym
  3. oczyszczalnie hybrydowe

Pierwsza opcja czyli oczyszczalnie z osadem czynnym wyposażone są w trójkomorowy zbiornik. Pierwsza komora stanowi osadnik wstępny, a trzecia osadnik wtórny. W drugiej następuje natomiast proces napowietrzania. Ścieki przepływają z pierwszego osadnika przez drugi, a następnie do ostatniego. Stosuje się w tym przypadku także proces recyrkulacji, który polega na tym, iż osad z osadnika wtórnego wraca do osadnika wstępnego. Dzięki temu może on jeszcze raz zostać poddany rozkładowi. Działanie takiej oczyszczalni polega głównie na funkcjonowaniu mikroorganizmów – jest to właśnie osad czynny. Rozkładają one tlenowo ścieki, a możliwe jest to dzięki pracy urządzenia
napowietrzającego.

Kolejnym rodzajem oczyszczalni biologicznej jest oczyszczalnia ze złożem biologicznym. Wykorzystuje się tutaj napowietrzone złoże biologiczne, którym mogą być kamyczki czy też siatka z polietylenu. Na ich powierzchni rozwijają się bakterie, które odżywiają się różnymi związkami ze ścieków. To właśnie te bakterie odpowiadają za oczyszczanie ścieków. Konieczne jest tutaj jednak regularne czyszczenie złoża.

Oczyszczalnia bio-hybrydowa

Ostatnim rodzajem oczyszczalni biologicznej jest oczyszczalnia hybrydowa. W uproszczeniu łączy ona właściwości pozostałych oczyszczalni biologicznych czyli tej z osadem czynnym oraz złożem biologicznym. Ich działanie opiera się o aktywne złoża biologiczne, osad czynny, a także urządzenie napowietrzające. Proces oczyszczania polega na tym, że w osadniku wstępnym zachodzi oczyszczanie mechaniczne cząstek stałych, a następnie ścieki przepływają dalej. Dzięki działaniu osadu czynnego i bakterii możliwe jest bezpieczne i skuteczne rozkładanie tlenowe substancji organicznych.

Największe zalety oczyszczalni biologicznej hybrydowej:

  • możliwy montaż w miejscach trudno dostępnych lub nietypowych
  • dyskretna praca – cicha i bezzapachowa
  • korzystny wpływ na środowisko naturalne
  • bezobsługowość

Oczyszczalnie biologiczne nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych, więc są w pełni zgodne z ochroną środowiska naturalnego. Dodatkowo dzięki temu, że ścieki są oczyszczane bardzo dokładnie można odprowadzać je bezpośrednio do rzek czy też studni chłonnych. Co więcej można taką wodę wykorzystywać do działań gospodarczych.

Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl




    SPRAWDŹ OFERTĘ