07 sie

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są nie tylko alternatywnym dla budowy szamb rozwiązaniem, ale przede wszystkim są one zgodne z ochroną środowiska naturalnego. Stąd też nierzadko można spotkać się z nazywaniem ich ekologicznymi oczyszczalniami. Najczęstszym typem takich oczyszczalni jest oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym oraz oczyszczalnia ze złożem piaskowym lub żwirowym. Poniżej przyjrzymy się ich właściwościom oraz zasadom działania.

Czym charakteryzuje się oczyszczalnia przydomowa z drenażem?

Jednym z najtańszych wariantów w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni jest właśnie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Ich największą zaletą jest prosta budowa, a także bardzo mała awaryjność. W przypadku budowy tego typu oczyszczalni wymaga się by grunt był dobrze przepuszczalny. Dodatkowo należy uwzględnić możliwość odpowiedniego przeprowadzenia pod ziemią rur drenarskich. Takie rozwiązanie zajmuje nieco powierzchni, ale daje świetne efekty. Najlepiej, gdy rury przechodzą około 1,5 m nad powierzchnią wód gruntowych jednak nie są osadzone zbyt głęboko, gdyż to w warstwie przepuszczalnej bytują niezbędne do oczyszczania ścieków mikroorganizmy. Bardzo często stosuje się tutaj kominki napowietrzające, które mają za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu organizmom tlenowym. Jak wygląda cały etap oczyszczania?

Otóż następują tu kolejno po sobie dane etapy:

  1. wstępne oczyszczanie w osadniku gnilnym – zachodzi tu grawitacyjny
  2. podział ścieków na frakcje oraz fermentacyjny rozkład substancji organicznych
  3. przepływ przez filtr doczyszczający w celu zatrzymania cząstek stałych
  4. przepływ do studzienki rozdzielczej – stąd ścieki doprowadzane są równomiernie do sieci rur drenujących
  5. przepływ przez rury drenujące – zachodzi tu tlenowy rozkład substancji organicznych na nieorganiczne
  6. przepływ do poletka filtracyjnego

Ze względu na to, że rozkład substancji organicznych na nieorganiczne w drenażu obywa się bez użycia różnych środków chemicznych cały proces oczyszczania jest jak najbardziej  przyjazny środowisku.

Właściwości oczyszczalni przydomowych ze złożem żwirowym

Oczyszczalnie ze złożem żwirowym mogą być stosowane na terenach o mało przepuszczalnym gruncie. W takim przypadku usuwa się wierzchnią warstwę gleby (ok 1,5m) i miejsce to uzupełnia się żwirem lub piachem. Jeżeli jednak stan wód gruntowych jest bardzo wysoki zaleca się budowę kopca filtracyjnego, w którym układa się filtr piaskowy oraz rury drenażowe.

Zalety oczyszczalni ekologicznych

Ekologiczne oczyszczalnie przydomowe są świetnym rozwiązaniem, które
przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Największymi zaletami
takiej oczyszczalni są:

  • brak konieczności korzystania z sieci elektrycznej
  • bezobsługowość
  • dyskretna praca
  • możliwy montaż nawet na trudnych terenach
  • tani koszt

Bez wątpienia bardzo istotny jest fakt, że ekologiczne oczyszczalnie przyczyniają się do zachowania optymalnych warunków środowiskowych i wpływają korzystnie na stan przyrody. Ochrona środowiska jest bowiem bardzo ważnym tematem, do którego należy podchodzić na poważnie.

Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl




    SPRAWDŹ OFERTĘ