Jak wybrać oczyszczalnie przydomową
Sugerując się rosnącą popularnością ekologicznych rozwiązań przy pozbywaniu się ścieków, warto jest poświęcić niego więcej uwagi oczyszczalniom przydomowym. Instalacje te charakteryzują się dość dużą różnorodnością, nawet we własnym zakresie. Jest to zupełnie zrozumiałe – przy ich konstrukcji zawsze trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym ułożenie terenu, odległość od zbiorników wodnych, rodzaj gruntu i tym podobne. Niedostosowanie się do panujących przepisów wodnych może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, a mianowicie wysokie kary pieniężne oraz konieczność dostosowania swojej instalacji do obowiązujących norm. Aby uniknąć tego typu, nieprzyjemnych sytuacji, warto jest dokładnie zapoznać się z rodzajem gleby na swojej posesji oraz specyfikacją konkretnej oczyszczalni przydomowej. Jest to poważna inwestycja, dlatego powinno się dopilnować nawet najdrobniejszych szczegółów.
Rodzaj oczyszczalni przydomowej a jej funkcjonalność
Aby podjąć właściwą decyzję odnośnie oczyszczalni, należy w pierwszej kolejności zrozumieć zasadę ich funkcjonowania oraz ogólne przeznaczenie. Są to urządzenia, których działalnie opiera się na filtrach, które stopniowo doprowadzają ścieki do stanu neutralnego. Początkowa faza oczyszczania szamba odbywa się przy pomocy osadnika gnilnego, gdzie pożyteczne mikroorganizmy doprowadzają do beztlenowego przefiltrowania wody. Konieczny jest także drenaż. Alternatywnie, można uciec się po filtry przepływowe bądź hybrydowe, które stanowią nieco bardziej innowacyjne rozwiązania, które przyciągają coraz większą rzeszę klientów.
Nie ma co się oszukiwać – nie istnieją oczyszczalnie przydomowe, które są w pełni bezobsługowe. Nieważne, z jakim modelem ma się do czynienia, zawsze trzeba liczyć się z koniecznością odpowiedniej konserwacji tej konstrukcji. Aby funkcjonowały one prawidłowo, konieczne jest zapewnienie żyjącej w nich florze bakteryjnej odpowiednich warunków. Wiąże się to ze stosowaniem specjalnych preparatów, lecz nie można zapomnieć też o konieczności czyszczenia filtrów i dostosowania swoich nawyków korzystania z kanalizacji.
Na co zwrócić uwagę przy instalacji oczyszczalni przydomowej?
Nierozsądnie jest podjąć się montażu oczyszczalni, bez dokładnej, uprzedniej analizy okolicznych warunków. Aby podjąć decyzję, której się później nie pożałuje, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- wielkość działki
- poziom wód gruntowych
- rodzaj ziemi na posesji
- odległość od podjazdu
- bliskość studni czy zbiorników wodnych
- częstość korzystania z kanalizacji
- możliwość zrzutu bądź wywozu ścieków
W niektórych przypadkach wybór tak kosztownej inwestycji jak przydomowa oczyszczalnia może okazać się nieekonomiczny. Dysponując mniejszą powierzchnią, lepszym pomysłem wydaje się szambo ekologiczne. Jeśli jednak jest się w posiadaniu wystarczającego miejsca oraz odpowiednio niskiego poziomu wody, warto jest postawić na oczyszczalnie, gdyż korzystanie z niej jest niezwykle tanie, a przede wszystkim wygodne. Wystarczy wybrać prawidłowy, dostosowany do danego środowiska model.
Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko
Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.
Kontakt
Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl