Chociaż fosfor nie jest substancją toksyczną, to jego nadmiar może prowadzić do zjawiska bardzo negatywnego dla środowiska – eutrofizacji. Skąd w ściekach bierze się fosfor? Czym jest eutrofizacja i dlaczego jest ona szkodliwa dla środowiska? Jak ograniczyć ilość fosforu w ściekach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Głównym źródłem fosforu w ściekach pochodzących z gospodarstw domowych są detergenty, środki piorące oraz czyszczące. Fosforany są w zasadzie nietoksyczne. Ich obecność w ściekach jest zjawiskiem naturalnym, pod warunkiem że ich stężenie nie przekracza określonych przepisami norm.
Fosfor nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie oczyszczalni ścieków. Jego zawartość w ściekach ma jednak duże znaczenie dla środowiska. Pierwiastek ten odprowadzany jest bowiem wraz z oczyszczonymi ściekami do okolicznych wód. Zbyt wysokie stężenie fosforu w wodach powierzchniowych może zaś powodować bardzo negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego.
Jak wspomnieliśmy wyżej, nadmiar fosforu w ściekach powoduje wzrost stężenia tego pierwiastka w okolicznych wodach powierzchniowych, przyczyniając się w efekcie do wystąpienia zjawiska eutrofizacji. Po początkowym przyspieszonym wzroście produkcji biologicznej w zbiorniku wodnym następuje pogorszenie się warunków – zmniejszenie przezroczystości wody w efekcie zakwitu organizmów fitoplanktonowych, rozkład glonów, wyczerpanie zasobów tlenu w wodzie, uwalnianie azotanu i dwutlenku węgla. i ubożeniem roślinności wodnej w zbiorniku.
Redukcja ilości fosforu w ściekach jest bardzo istotna ze względu na ochronę środowiska naturalnego. W celu zmniejszenia jego zawartości, w przydomowych oczyszczalniach ścieków w Bochni, Brzesku, Krakowie, Wieliczce i innych obsługiwanych przez nas miejscowościach, doradzamy stosowanie środków chemicznych strącających fosfor. Dozowane w odpowiednich dawkach, preparaty te nie wpływają na funkcjonowanie oczyszczalni biologicznych ani drenażowych.
W celu zmniejszenia negatywnego wpływu ścieków na środowisko, należy zadbać nie tylko o oczyszczenie ich z odpadów organicznych, ale również z pierwiastków takich jak fosfor. Stosując odpowiednie preparaty w przydomowych oczyszczalniach ścieków, można ograniczyć stężenie fosforu, nie przyczyniając się do eutrofizacji okolicznych wód powierzchniowych.