Blog

Czy można używać zmiękczaczy wody użytkując przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak zmiękczacz wody wpływa na przydomową oczyszczalnię ścieków? Działanie tych urządzeń sprawia, że do ścieków trafiają znaczne ilości soli. Chlorek sodu jest substancją konserwującą, która hamuje skutecznie rozwój bakterii. Pojawia się więc uzasadnione pytanie, czy zmiękczacz wody może destabilizować procesy biologicznego oczyszczania ścieków?

Czytaj dalej

Ile można zaoszczędzić zbierając i wykorzystując deszczówkę?

Poziom oszczędności, związany z wykorzystaniem wód opadowych, może być bardzo różny. Ilość pieniędzy pozostających w budżecie zależy przede wszystkim od tego, czy użytkujesz wysokosprawny system zagospodarowania wody deszczowej czy „łapiesz” deszczówkę do beczki podstawionej pod rynnę. Pokazujemy, ile można zaoszczędzić i komu najbardziej opłaca się użytkowanie deszczówki.

Czytaj dalej

Czy przydomowa oczyszczalnia zapewnia w pełni bezpieczną neutralizację ścieków bytowych?

Jaka jest skuteczność małych przydomowych oczyszczalni ścieków? Jeden z popularnych mitów głosi, że nie gwarantują one całkowicie bezpiecznego procesu neutralizacji ścieków bytowych. To pogląd niezgodny z prawdą. Faktem jest, że można znaleźć instalacje, które działają wadliwie. Jednak równie łatwo wskazać te, które są bezpieczne dla otoczenia, a wypływające z nich ścieki wyróżniają się wysokim poziomem […]

Czytaj dalej

5 mitów na temat przydomowych oczyszczalni ścieków

Jeżeli Twoim celem jest własna przydomowa oczyszczalnia ścieków, przeczytaj ten tekst do końca. Przedstawiamy 5 najbardziej popularnych mitów na temat przydomowych instalacji oczyszczania ścieków. Wskazujemy, co jest prawdą, a które opinie nie mają pokrycia w faktach.

Czytaj dalej

Jak optymalnie ulokować przydomową oczyszczalnię ścieków? Jaką odległość zachować od granic działki i innych instalacji?

Budowę przydomowej instalacji oczyszczającej warto rozpocząć od przygotowania szczegółowego planu. Należy na nim zaznaczyć odległość oczyszczalni od studni, od zabudowań mieszkalnych, a także od granicy działki i innych instalacji. Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków nie może być przypadkowa, lecz zgodna z regulacjami ustawowymi.

Czytaj dalej

Jakie są korzyści edukacyjne ze stosowania ekologicznych oczyszczalni ścieków przy szkołach?

Nazwa przydomowa oczyszczalnia ścieków nie opisuje dobrze wszystkich zastosowań niewielkich systemów oczyszczania ścieków bytowych. Oczyszczalnie biologiczne są z powodzeniem wykorzystywane przez hotele i zakłady gastronomiczne, pensjonaty, lokale usługowe. Mogą też obsługiwać utylizację ścieków powstających w budynkach szkół i przedszkoli.

Czytaj dalej

Kiedy i dlaczego należy stare szambo betonowe należy zastąpić plastikowym?

Zwolennicy szamb plastikowych mają gotową odpowiedź na pytanie z tytułu: natychmiast! Niezależnie od wieku szamba, bo jeżeli jeszcze nie przecieka, to niebawem zacznie. Z kolei zwolennicy szamb betonowych są zdania, że to najlepszy zbiornik na nieczystości, jaki do tej pory wynaleziono – tani, trwały i bezpieczny. Kto ma rację?

Czytaj dalej

Czy można przechowywać gnojowicę w szambie ekologicznym?

Gnojowica i gnojówka w postaci nieprzetworzonej są groźnym biologicznie ściekiem. Czy szambo ekologiczne jest dobrym zbiornikiem do przechowywania zwierzęcych odchodów z obór i chlewni?

Czytaj dalej

Czy biologiczna oczyszczalnia pasywna jest faktycznie bezobsługowa?

Teoretycznie oczyszczalnia biologiczna pasywna, czyli taka, która nie potrzebuje zasilania prądem elektrycznym, jest bezobsługowa. Przykładem instalacji pasywnej jest drenażowa oczyszczalnia ścieków. Nie wymaga zasilania, zewnętrznego sterowania obiegiem ścieków i dodawania preparatów biologicznych. W warunkach laboratoryjnych oczyszczalnia może działać w opisany sposób. Jednak w praktyce poprawna praca drenażowej oczyszczalni ścieków wymaga systematycznego nadzoru. Dowiedz się, jak […]

Czytaj dalej

Jak działa i do czego służy przydomowa przepompownia ścieków?

Przydomowa przepompownia ścieków może znaleźć się pomiędzy wyprowadzeniem ścieków z budynku a przydomową oczyszczalnią ścieków lub szambem. Równie dobrze może przyjmować oczyszczony ściek z oczyszczalni. Często zdarza się, że trzeba ją zbudować pomiędzy wyprowadzeniem ścieków z budynku a przyłączem do komunalnej kanalizacji ściekowej. Dowiedz się, co łączy te trzy sytuacje. Znajdź odpowiedź na pytanie: kiedy […]

Czytaj dalej
SPRAWDŹ OFERTĘ