Budownictwo na terenach górskich i podgórskich stanowi większe wyzwanie niż na nizinach. Rozwiązania stosowane na gruntach piaszczystych czy gliniastych mogą nie sprawdzić się w przypadku podłoża skalistego. Zastanawiasz się, czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie skalistym ma sens? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, planując montaż oczyszczalni na takim podłożu? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przeprowadzenia prac ziemnych. Konieczne jest wykonanie dużego wykopu pod zbiornik oczyszczalni oraz wąskich wykopów pod rury doprowadzające ścieki z gospodarstwa domowego. Montując oczyszczalnie ścieków w Nowym Sączu, Wieliczce czy Krakowie nierzadko natrafiamy na podłoże skaliste, które utrudnia prowadzenie robót ziemnych. Podłoże skaliste nie stanowi jednak przeszkody w montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Sprawia jedynie, że inwestycja staje się nieco bardziej skomplikowana, a więc i trochę droższa. Wykonanie wykopu w podłożu skalistym jest pracą jednorazową, zaś korzyści związane z użytkowaniem własnej oczyszczalni ścieków są długotrwałe. Dlatego, mimo utrudnionych warunków, przydomowa oczyszczalnia nadal stanowi warte uwagi rozwiązanie.
Trudne warunki gruntowe na działce wymagają zastosowania określonych rozwiązań. Najważniejszy jest właściwy dobór rodzaju urządzenia do sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku skalistego podłoża jest montaż biologicznej oczyszczalni ścieków mającej postać zamkniętego zbiornika, w obrębie którego zachodzą wszystkie procesy uzdatniania – mechanicznego oraz biologicznego. Oczyszczone ścieki należy odprowadzić do odbiornika zewnętrznego, na przykład rowu czy cieku wodnego. W przypadku takiego podłoża nie sprawdzi się bowiem drenaż rozsączający.
Planując budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na podłożu skalistym, trzeba uwzględnić ograniczenia związane z charakterem gruntu. Zdecydowanie warta uwagi jest instalacja biologiczna, unikać należy natomiast drenażowej. Oczyszczalnia biologiczna wymaga nieco mniej robót ziemnych niż drenażowa, ponadto znacznie lepiej radzi sobie w przypadku trudnych warunków gruntowych.