Jaka jest skuteczność małych przydomowych oczyszczalni ścieków? Jeden z popularnych mitów głosi, że nie gwarantują one całkowicie bezpiecznego procesu neutralizacji ścieków bytowych. To pogląd niezgodny z prawdą. Faktem jest, że można znaleźć instalacje, które działają wadliwie. Jednak równie łatwo wskazać te, które są bezpieczne dla otoczenia, a wypływające z nich ścieki wyróżniają się wysokim poziomem oczyszczenia.
Neutralizacja nieczystości bytowych jest możliwa dzięki procesom biologicznego rozkładu materii organicznej. Wielkie instalacje komunalne i małe przydomowe oczyszczalnie ścieków działają w ogólnych zarysach niemal identycznie. Uzyskują też zbliżoną jakość oczyszczania. Pod warunkiem, że działają poprawnie i są eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Jest wiele czynników, które wpływają na właściwą pracę przydomowej oczyszczalni ścieków. Aby mogła ona działać w pełni bezpiecznie i zachować wysoką wydajność i jakość, konieczne jest spełnienie trzech podstawowych warunków:
Kupując przydomową oczyszczalnię ścieków, zwróć uwagę na to, czy dany model posiada potwierdzoną zgodność z europejskimi normami oczyszczania ścieków. Sprawdź też deklarowane przez producenta ilości usuwanych zanieczyszczeń. Im dokumentacja jest bardziej szczegółowa i konkretna, tym lepiej. Oznacza to, że producent starannie przetestował oczyszczalnię w warunkach terenowych i postarał się o odpowiednią certyfikację.
Ostatecznym testem działania instalacji i świadectwem jakości oczyszczania jest analiza chemicznego składu ścieków opuszczających oczyszczalnię. Nie wystarczy jedno badanie – najlepsze są testy powtarzane w regularnych odstępach czasu. Prawo nie nakazuje monitorowania skuteczności małych przydomowych oczyszczalni ścieków, których przepustowość nie przekracza 5 m3 na dobę. W wyjątkowych sytuacjach taki obowiązek może wynikać z lokalnych regulacji. Jednak postawa odpowiedzialności za środowisko naturalne nakazuje zlecić badania z własnej inicjatywy. Jet to tym ważniejsze, że niesprawna instalacja oczyszczająca może być przyczyną skażenia gleby i wody, z której korzystasz Ty i Twoi bliscy.