Czy szamba plastikowe są wytrzymałe?

Nowoczesne szamba ekologiczne wykonywane są z tworzyw sztucznych. Stanowią wartą rozważenia alternatywę dla tradycyjnych szamb betonowych. Czy szamba plastikowe są wystarczająco szczelne i trwałe, by dobrze spełniać swoją rolę? Poznaj cechy szamb z tworzyw sztucznych i dowiedz się, dlaczego warto na nie postawić!

Zalety szamb z tworzyw sztucznych

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie inwestorzy, jest to, czy szamba plastikowe są wystarczająco solidne, by magazynować ścieki do czasu ich wywozu przez wóz asenizacyjny. Nowoczesne szamba z tworzyw sztucznych to lite, szczelne zbiorniki o różnych rozmiarach. Nie trzeba obawiać się więc, że będą one przeciekały, dopuszczając do skażenia gleby w okolicy. Szamba plastikowe są na tyle szczelne, że nie jest konieczne ich dodatkowe zabezpieczanie podczas montażu.

Ważną zaletą szamb plastikowych jest ich trwałość i niepodatność na uszkodzenia wywołane kontaktem z glebą, wodą czy mikroorganizmami. Zbiorniki z tworzyw sztucznych nie ulegają korozji chemicznej, ponieważ nie wchodzą w interakcję z otoczeniem. Pewnym ograniczeniem jest natomiast ich wytrzymałość na ściskanie. Czy szamba plastikowe są odporne na obciążenia w takim samym stopniu co zbiorniki betonowe?

Czy szamba plastikowe mają wady?

Planując montaż zbiornika bezodpływowego, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szamba wykonane z tworzyw sztucznych cechują się mniejszą odpornością na obciążenia w porównaniu z instalacjami betonowymi. Jest to ich podstawową, a być może jedyną wadą. Należy przy tym podkreślić, że – jak zaobserwowaliśmy podczas naszych wieloletnich doświadczeń w montażu i serwisie szamb ekologicznych w Bochni, Brzesku, Tarnowie, Wieliczce czy Krakowie – wystarczającym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego miejsca na szambo lub w razie konieczności wzmocnienie gruntu nad nim. Żelbetowa płyta nośna umieszczona ponad zbiornikiem chroni konstrukcję do tego stopnia, że można wkopać szambo nawet pod miejscem parkingowym.

Szamba plastikowe są instalacjami szczelnymi, trwałymi i odpornymi na korozję. Jednym ograniczeniem jest ich mniejsza wytrzymałość na obciążenia, co należy uwzględnić już na etapie wyboru miejsca i robót budowlanych.

SPRAWDŹ OFERTĘ