Czy zbiornik na deszczówkę można zamontować w piwnicy?

Zbiorniki na deszczówkę stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak ich wielkość oraz nie zawsze pasujący do elewacji wygląd budzą niekiedy zastrzeżenia. Sprawdzamy, czy zbiorniki na wodę deszczową mogą być montowane w piwnicach. Wyjaśniamy także, jakie jeszcze miejsca dobrze sprawdzają się do montażu zbiorników.

Kilka słów o zbieraniu wody deszczowej

Zbieranie deszczówki coraz częściej postrzegane jest nie jako sposób na dodatkowe źródło wody do zastosowań gospodarczych, lecz jako konieczność. Właściciele przydomowych upraw warzyw i owoców, a także posiadacze dużych ogrodów potrzebują znacznych ilości wody do podlewania swoich roślin. Tymczasem coroczne epizody suszy zdają się wskazywać na to, iż obserwowane przez nas zmiany klimatyczne doprowadzą do pogłębienia problemów z dostępem do wody. Dlatego właśnie gromadzenie i przechowywanie deszczówki na potrzeby gospodarstwa domowego jest doskonałym pomysłem.

O ile sam proces zbierania wody opadowej nie budzi wątpliwości, o tyle problematyczne okazać się może jej przechowywanie. Gdzie magazynować deszczówkę? Czy baniaki stojące koło domu to jedyne rozwiązanie? Czy można umieścić zbiorniki na wodę deszczową w piwnicy?

Najlepsze miejsca do przechowywanie deszczówki

Do przechowywania wody deszczowej służą duże zbiorniki, wykonywane najczęściej z trwałych, niepodatnych na korozję i odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw sztucznych. Beczki do magazynowania deszczówki mogą mieć różne rozmiary – od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów. Zbiorniki podzielić można na naziemne oraz podziemne, przeznaczone do zakopania w gruncie.

Podziemne magazyny sprawdzają się doskonale do trzymania dużych ilości wody, ich montaż wiąże się jednak z większym wydatkiem. Tymczasem mniejsze i tańsze w montażu zbiorniki naziemne trzymane obok domu mogą zaburzać wrażenia estetyczne. Dobrym pomysłem jest ukrycie beczek na deszczówkę w piwnicy. Woda nie jest tam narażona na oddziaływanie promieniowania UV oraz wpływ zmiennych temperatur. Inne miejsca, w których umieścić można zbiorniki na wodę deszczową – tak by nie zwracały za bardzo na siebie uwagi – to budynek gospodarczy, garaż czy domek narzędziowy.

Planując systematyczne zbieranie deszczówki i jej wykorzystywanie na potrzeby domu oraz ogrodu warto zainwestować w system zagospodarowania wody deszczowej. Jego elementem mogą być zarówno zbiorniki naziemne umieszczone na przykład w piwnicy, jak i magazyny podziemne zakopane w ogrodzie. Dokładny dobór rozwiązań trzeba dopasować do potrzeb i możliwości gospodarstwa domowego.

SPRAWDŹ OFERTĘ