Kompaktowe oczyszczalnie ścieków stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, chętnie wybierane przez właścicieli działek pozbawionych dostępu do kanalizacji. Urządzenia te pozwalają na skuteczne oczyszczanie ścieków komunalno-bytowych w obrębie zamkniętego, szczelnego zbiornika. Cechują się wysoką skutecznością, dzięki czemu oczyszczone ścieki można odprowadzać do studni chłonnej lub rowu. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w kompaktową oczyszczalnię ścieków!
Kompaktowe oczyszczalnie ścieków charakteryzują się zamkniętą konstrukcją, pozwalającą na przeprowadzenie całego procesu oczyszczania w obrębie szczelnego zbiornika. W zależności od wybranego modelu, urządzenia te mogą składać się z różnej liczby komór. Najczęściej spotykane są zbiorniki o trzech komorach, tak jak w przypadku oczyszczalni biologicznej BioSafe firmy Kingspan.
Kompaktowe oczyszczalnie ścieków składają się z osadnika wstępnego, strefy oczyszczania biologicznego i osadnika wtórnego. Osadnik wstępny pozwala na oddzielenie elementów stałych ze ścieku. Strefa oczyszczania biologicznego wykorzystuje działanie mikroorganizmów rozkładających substancje organiczne. Osadnik wtórny służy natomiast do odseparowania osadu nadmiernego i fragmentów błony biologicznej. W efekcie ścieki zostają oczyszczone tak skutecznie, że możliwe jest ich rozsączenie, odprowadzenie do studni chłonnej lub pobliskiego rowu, a nawet wtórne wykorzystanie, na przykład do podlewania roślin.
Do największych zalet kompaktowych oczyszczalni ścieków należą:
Pewnym ograniczeniem w możliwości zastosowania kompaktowych oczyszczalni ścieków jest fakt, iż urządzenia posiadające komponenty mechaniczne (pompy, napowietrzacze) wymagają podłączenia do źródła energii elektrycznej.
Kompaktowe oczyszczalnie ścieków stanowią dobre rozwiązanie w przypadku domów mieszkalnych, usytuowanych na obszarach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Pozwalają na skuteczne oczyszczanie ścieków, zajmując przy tym mało miejsca i wymagając niewielkiego nakładu prac konserwacyjnych.