Do czego służą zbiorniki bezodpływowe?

Bezodpływowe zbiorniki to rozwiązanie powszechnie stosowane w celu gromadzenia ścieków na obszarach pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej. W przeszłości dominowały szamba betonowe, dziś jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż zbiorników z tworzyw sztucznych. Przedstawiamy różne rodzaje zbiorników bezodpływowych na ścieki i wyjaśniamy, jakie funkcje mogą pełnić w gospodarstwie domowym.

Czy zbiorniki bezodpływowe nadają się wyłącznie na szambo?

Podstawowym zastosowaniem zbiorników bezodpływowych jest gromadzenie ścieków. Szamba budowane są w rejonach, w których nie ma sieci kanalizacyjnej. Stanowią alternatywę dla oczyszczalni ścieków, których montaż dopuszczany jest na określonych obszarach, w gruntach spełniających szereg wymagań.

Zbiorniki bezodpływowe, dzięki swojej szczelnej konstrukcji, stanowią uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku każdego typu podłoża. Pozwalają na bezpieczne gromadzenie ścieków do czasu ich wywozu przez wóz asenizacyjny. Czy mogą one mieć także inne zastosowania niż szambo? To zależy od rodzaju zbiornika!

Szamba betonowe kontra szamba z tworzyw sztucznych

Klasyczne szamba betonowe nadają się wyłącznie na ścieki. Natomiast nowoczesne zbiorniki bezodpływowe z tworzyw sztucznych mogą być stosowane nie tylko jako szambo, ale również jako magazyn deszczówki czy zbiornik na gnojowicę. Poszerzony zakres ich zastosowania sprawia, że można wykorzystać je po tym, jak dom podłączony zostanie do kanalizacji lub oczyszczalni ścieków. Opróżnione i wyczyszczone szambo można w takiej sytuacji zastosować jako element systemu gromadzenia wody deszczowej. W gospodarstwie rolnym zbiornik bezodpływowy przyda się natomiast do zbierania nawozu.

Zbiorniki bezodpływowe z tworzyw sztucznych mogą służyć nie tylko do gromadzenia nieczystości. Znajdują również wtórne zastosowanie, jako zbiorniki na wodę deszczową lub magazyny na gnojowicę.

SPRAWDŹ OFERTĘ