Jak wykonuje się wykopy pod szamba?

Prawidłowe wykonanie wykopu pod bezodpływowy zbiornik na ścieki ma duże znaczenie dla jego przyszłej eksploatacji. Długa, bezawaryjna praca instalacji wymaga wybrania dobrego miejsca na szambo, przygotowania odpowiedniej wielkości wykopu oraz właściwego montażu poszczególnych elementów. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę, wykonując wykop pod szambo.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na szambo?

Przed przystąpieniem do montażu szamba konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca, spełniającego wymagania określone prawem. Zgodnie z przepisami szambo musi znajdować się w odległości minimum 15 metrów od ujęcia wody pitnej, 2 metrów od granicy działki lub drogi, 1,5 metra od rurociągów z wodą lub gazem oraz 0,8 metra od przewodów elektrycznych.

Nasza firma wykonując szamba ekologiczne w Małopolsce bierze pod uwagę również warunki lokalne. Szambo powinno znajdować się na tyle blisko domu, aby ryzyko powstawania niedrożności rur było jak najmniejsze. W przypadku instalacji przekraczających 20 metrów możliwe jest bowiem wystąpienie zjawiska ochładzania się ścieków i gromadzenia zawartych w nich osadów w rurach.

Zasady poprawnego wykonania wykopu pod szambo

Po wybraniu odpowiedniego miejsca można przystąpić do dalszych prac, takich jak sprawdzenie właściwości gruntu, określenie poziomu wód gruntowych oraz rozpoznanie warunków lokalnych, na przykład narażenia na przyszłe obciążenia przez pojazdy.

Prace ziemne związane z wykonaniem wykopu pod szambo przeprowadzane są za pomocą koparki. Wymagają one doświadczenia, ponieważ konieczne jest precyzyjne wypoziomowanie dna wykopu oraz zapewnienie właściwego spadku rury doprowadzającej ścieki z domu. Aby osadzenie szamba było możliwe, konieczne jest wykonanie wykopu większego od zewnętrznych wymiarów zbiornika o około 50 cm.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu szamba?

Podczas osadzania zbiornika na ścieki w wykopie należy zwrócić szczególną uwagę na jego dokładne wypoziomowanie. Bardzo istotny jest także staranny montaż rur doprowadzających nieczystości. Ważnym etapem prac jest również kontrola szczelności instalacji. Dopiero po jej przeprowadzeniu można zasypać wykop i rozpocząć użytkowanie szamba.

Wykonanie wykopu pod szambo oraz montaż zbiornika warto powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów. Właściwie zamontowane szambo pozwoli na długotrwałe i bezawaryjne korzystanie z instalacji.

SPRAWDŹ OFERTĘ