Jak zabezpieczyć teren przed zalaniem w trakcie obfitych opadów deszczu?

Jednym z efektów zmian klimatycznych, jakich doświadczamy w ostatnich latach, są coraz częściej występujące anomalia pogodowe. Należą do nich nie tylko długotrwałe susze, ale również nagłe, niespodziewane ulewy. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć teren przed zalaniem w czasie wiosennego czy letniego oberwania chmury, podczas którego w krótkim czasie spadają naprawdę znaczne ilości deszczu. Przyglądamy się sprawdzonym sposobom na zabezpieczenie działki lub ogrodu przed zalaniem.

Wpływ ukształtowanie terenu na możliwość zalania działki

Ryzyko zalania działki lub ogrodu zależne jest przede wszystkim od ukształtowania terenu, zarówno w przypadku podniesionego stanu wody w rzekach, jak i podczas lokalnego oberwania chmury. Aby zabezpieczyć teren przed podtopieniem, warto postawić wysoką podmurówkę pod ogrodzeniem. Bariera ta będzie w stanie w znacznym stopniu zatrzymać wodę w przypadku niewielkiego wylewu. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w worki z piaskiem, za pomocą których można stworzyć prowizoryczną osłonę w kluczowych punktach. Rozwiązania te są skuteczne podczas zabezpieczania terenu przed podtopieniem przez wodę z wylewającej rzeki. Mogą także zabezpieczyć nisko położoną działkę, na obszar której spływają wody opadowe z wyżej położonych punktów w okolicy.

Odprowadzanie wody deszczowej oraz systemy jej zagospodarowania

W przypadku ryzyka zalania terenu przez obfite opady deszczu, warto zadbać o prawidłowe odprowadzanie wody z posesji. Służy temu odpowiednie wyprofilowanie terenu, przemyślane rozplanowanie spadków, stworzenie systemu drenażu oraz kanałów odprowadzających wodę do przydrożnych rowów. Dzięki temu możliwe jest przekierowanie wody w odpowiedni sposób, tak by uniknąć podtopienia newralgicznych punktów, na przykład domu, piwnicy czy garażu. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w system zagospodarowania wody deszczowej, pozwalający na zbieranie deszczówki i jej ponowne wykorzystywanie do podlewania ogrodu czy innych zastosowań gospodarczych.

Obfite opady deszczu mogą stanowić poważny problem dla nisko położonych działek. Aby uniknąć zalania terenu, warto przygotować odpowiedni system odprowadzania wody oraz rozważyć wprowadzenie zabezpieczeń, uniemożliwiających wdzieranie się wody z wyżej położonych miejsc w okolicy.

SPRAWDŹ OFERTĘ