Szambo na działce musi spełniać szereg wymagań określonych w przepisach prawnych. Normy dotyczą nie tylko lokalizacji szamba czy jego budowy, ale również sposobu wentylacji zbiornika. Jak powinna być wykonana wentylacja szamba? Dlaczego odpowiednia wentylacja zbiornika na ścieki jest tak ważna?
Posiadanie i wykorzystywanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości jest regulowane przepisami prawa. Zgodnie z nimi, każde szambo powinno posiadać sprawną wentylację. Odpowietrzenie zbiornika na nieczystości musi być wyprowadzone na co najmniej 0,5 metra powyżej poziomu gruntu. Ponadto każde szambo musi być wyposażone w szczelne przykrycie z otworem służącym do usuwania ścieków.
Właściwa wentylacja szamba ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej. Montując szamba ekologiczne w Krakowie i innych miastach Małopolski obserwujemy, że prawidłowe odpowietrzenie zbiornika zapobiega powstawaniu niedrożności. Dzieje się tak dlatego, że wentylacja szamba zapobiega wytwarzaniu się dużego ciśnienia, które może zablokować rurę odpływową.
Dobrze wykonana wentylacja zbiornika na nieczystości pozwala zapobiegać nadmiernej koncentracji i fermentacji toksycznych gazów. Sytuacja taka stanowiłaby zagrożenie dla osób zajmujących się opróżnianiem szamb i wywozem ścieków.
Niezależnie od tego, czy szambo wykonane jest z tworzywa sztucznego czy też z betonu, wentylacja zbiornika ma postać rury z wywiewką. Rura skierowana jest pionowo do góry. Powinna sięgać na co najmniej 0,5 metra powyżej poziomu gruntu na posesji.
Właściwe funkcjonowanie instalacji sanitarnej odprowadzającej ścieki do szamba wymaga zadbania o właściwą wentylację zbiornika. Prawidłowo wykonane odpowietrzenie zapewnia bezpieczeństwo i bezawaryjną pracę kanalizacji.