Jak zamontować oczyszczalnię na podmokłym terenie?

Posiadasz działkę na podmokłym terenie? Zastanawiasz się, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie prawidłowo funkcjonowała w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych? Nie musisz się obawiać! Istnieją rozwiązania pozwalające na montaż oczyszczalni ścieków na działce o takich warunkach. Przeczytasz o tym poniżej.

Jaka oczyszczalnia sprawdzi się na działce z wysokim poziomem wód gruntowych?

Wiele osób szukając informacji na temat przydomowych oczyszczalni ścieków, natrafia na informację, że tego rodzaju instalacje można stosować wyłącznie na działkach usytuowanych na glebach piaszczystych, o niskim poziomie wód gruntowych. Tymczasem urządzenia uzdatniające nieczystości można użytkować niezależnie od rodzaju gleby i wysokości lustra wody. Konieczne jest jedynie dostosowanie rozwiązań do lokalnych warunków. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, można zamontować oczyszczalnię biologiczną, wykluczony jest natomiast montaż instalacji drenażowej.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków ma postać zamkniętego zbiornika. W jego obrębie zachodzą wszystkie procesy rozkładu nieczystości. W efekcie uzyskiwana jest oczyszczona woda, którą należy odprowadzić za pomocą systemu rur. I tutaj pojawiają się pewne zastrzeżenia. Niemożliwe jest bowiem standardowe rozsączenie jak w przypadku oczyszczalni drenażowej. Jak można poradzić sobie z problemem odprowadzania oczyszczonych ścieków przy zbyt wysokim poziomie wody na działce?

Na co zwrócić uwagę montując oczyszczalnię na terenie podmokłym?

Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków na terenie podmokłym, trzeba uwzględnić kilka kwestii. Pierwszą z nich jest konieczność zbudowania kopca filtracyjnego, w obrębie którego rozprowadzone będą tunele filtracyjne. Tunele powinny znajdować się 1,5 metra powyżej lustra wody. Drugą kwestią jest potrzeba posiadania mini przepompowni, pozwalającej na podniesienie ścieków na wyższy poziom.

Planując montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, trzeba liczyć się z nieco większymi kosztami inwestycji. Wynikają one z wyższej ceny oczyszczalni biologicznej oraz z dodatkowych nakładów finansowych związanych z zakupem przepompowni i budową kopca filtracyjnego. Warto jednak podkreślić, że biologiczna oczyszczalnia ścieków rekompensuje wydatki skuteczną, wydajną i bezobsługową pracą, a także minimalnym nakładem środków na jej utrzymanie.

SPRAWDŹ OFERTĘ