Prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przestrzegania kilku zasad, dotyczących między innymi tego, jakiego rodzaju substancje nie powinny trafiać do instalacji. Wyjaśniamy, jakich ścieków nie należy odprowadzać do przydomowej oczyszczalni biologicznej i drenażowej.
Sprawna i bezawaryjna praca przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dbałości o to, by do instalacji odprowadzane były wyłącznie ścieki komunalno-bytowe. Nie należy wrzucać do niej przedmiotów, które nie rozkładają się mechanicznie ani biologicznie, na przykład tworzyw sztucznych, folii, gazet, impregnowanego papieru, tekstyliów i tym podobnych. Do oczyszczalni nie powinny trafiać resztki pokarmowe, obierki i odpadki. Nie należy odprowadzać do instalacji ścieków pochodzenia zwierzęcego.
Pracę oczyszczalni ścieków zakłócają także smary, oleje, żrące środki chemiczne, rozpuszczalniki, kwasy, farby czy lakiery. Uważać trzeba ze środkami piorącymi, ponieważ zbyt duże stężenie detergentów i fosforanów w proszkach może zaburzać proces rozkładu ścieków. Masowe obumieranie bakterii oczyszczających ścieki powodować mogą silne środki dezynfekujące o działaniu antybakteryjnym, dlatego warto rozważyć stosowanie ich ekologicznych zamienników.
Montując oczyszczalnie przydomowe w Wieliczce, Krakowie, Tarnowie, Brzesku, Bochni i innych miejscowościach, doradzamy naszym klientom jak dbać o sprawne funkcjonowanie instalacji. Oprócz unikania wymienionych już wyżej substancji, należy także pamiętać o uzupełnianiu flory bakteryjnej za pomocą specjalnych preparatów. Pozwala to zapewnić odpowiednią ilość bakterii rozkładających materię znajdującą się w ściekach komunalno-bytowych.
Dobrze działająca przydomowa oczyszczalnia ścieków nie emituje nieprzyjemnych zapachów i nie wymaga częstego wybierania osadu. Jeśli więc zauważysz nieprawidłowości w pracy instalacji, przyjrzyj się temu, jakiego rodzaju substancje trafiają do zbiornika. Nieprawidłowe korzystanie z oczyszczalni jest bowiem najczęstszą przyczyną problemów.