Woda jest bezcennym surowcem, od którego zależy życie ludzi, zwierząt oraz roślin. Choć w naszej strefie klimatycznej dostęp do niej nie jest problematyczny, to w związku z zachodzącymi zmianami klimatu coraz ważniejsze staje się racjonalne korzystanie z jej zasobów. Do naszych domów dostarczana jest woda, która spełnia wysokie wymagania dotyczące jakości. Zazwyczaj nadaje się ona do picia. Jej wykorzystanie do różnego rodzaju prac gospodarczych, mycia samochodów, prac porządkowych, spłukiwania toalet czy podlewania ogrodów – w obliczu coraz częściej pojawiających się okresów suszy – wydaje się być pewną rozrzutnością. Proekologiczną odpowiedzią na ten problem jest zbieranie deszczówki.
Wykorzystywanie deszczówki zamiast wody z rurociągów do różnego rodzaju zastosowań ogrodowych i gospodarczych jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, pozwalającym na oszczędzanie cennych zasobów wody zdatnej do picia. Zbieranie wody deszczowej ma także szereg innych zalet. Pozwala obniżyć rachunki za wodę i w pewnym stopniu uniezależnić się od wodociągów oraz wzrostów cen.
Podsumowując, korzyści wynikające z używania deszczówki to:
Zbieranie, przechowywanie i późniejsze wykorzystywanie deszczówki wymaga zamontowania odpowiednich systemów domowych i ogrodowych. Do zbierania wody deszczowej służą wyłapywacze, zwane inaczej zbieraczami. Elementy te montowane są na rurach spustowych. Przekierowują one wodę deszczową do zbiorników, które mogą mieć bardzo różną wielkość – od kilkuset do kilku tysięcy litrów. Wyróżnić można zbiorniki na deszczówkę naziemne oraz podziemne. Każde z tych rozwiązań wymaga zastosowanie innego typu systemów dystrybucji wody.
Wykorzystywanie wody deszczowej w domu i ogrodzie jest postępowaniem proekologicznym i rozsądnym. Pozwala w długofalowy sposób przyczynić się do racjonalnego gospodarowania zasobami wody pitnej. Dbałość o środowisko nie jest jednak jedyną korzyścią, płynącą z wykorzystywania deszczówki. Warto rozważyć montaż zbiornika na wodę deszczową również ze względów ekonomicznych i praktycznych.