Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na wodę deszczową?

System zagospodarowania wody deszczowej to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Dysponując własnym zbiornikiem na deszczówkę, można gromadzić wodę opadową i wykorzystywać ją do różnego rodzaju zastosowań gospodarczych. Pozwala to zmniejszyć zużycie wody z wodociągów i tym samym obniżyć rachunki. Jednocześnie pomaga dbać o lokalne zasoby naturalne i zapobiegać suszy. Aby jednak gromadzenie deszczówki było opłacalne, należy wybrać odpowiedni zbiornik do jej przechowywania. Tłumaczymy, czym się kierować podczas zakupu.

Jakie cechy zbiornika na deszczówkę są najważniejsze?

Wybierając zbiornik przeznaczony do gromadzenia i magazynowania wody deszczowej, warto postawić na wysoką jakość. Szczelny i trwały zbiornik pozwoli bezpiecznie przechowywać nawet bardzo duże ilości wody. Ważną cechą jest także neutralność chemiczna, sprawiająca, że magazynowany płyn będzie zdatny do dalszego użytku. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę również na to, by zbiornik na wodę deszczową był odporny na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Dzięki temu zbiornik – pod warunkiem prawidłowego użytkowania – posłuży wiele lat, pozwalając na regularne wykorzystywanie wody opadowej do własnych celów.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Zbiorniki na wodę deszczową podzielić można na podziemne oraz naziemne. Zbiorniki podziemne cechują się dużą pojemnością, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów. Nie są widoczne na powierzchni, a więc nie trzeba uwzględniać ich w aranżacji ogrodu. Konieczne jest natomiast dysponowanie odpowiednim miejscem na ich montaż. Zbiorniki naziemne dostępne są w mniejszych pojemnościach, od kilkuset do około 2000 litrów. Mogą mieć różne kształty i kolory, również dekoracyjne, co ułatwia ich wkomponowanie w otoczenie.

Jak określić pożądaną pojemność zbiornika na deszczówkę?

Zbiorniki na wodę deszczową, jak już wspomnieliśmy, dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierając zbiornik do ogrodu, należy więc zastanowić się nad tym, jaką powinien on mieć pojemność. Warto zacząć od ustalenia, do czego używana będzie woda deszczowa i w jakich ilościach, a także, z jakiej powierzchni będzie ona zbierana. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni zbierania wody należy przewidzieć 1 m3 miejsca do jej magazynowania.

Wybierając zbiornik na wodę deszczową, należy zacząć od określenia zapotrzebowania na wodę. Konieczne jest również przyjrzenie się możliwościom montażu. Pozwoli to ustalić, jaki rodzaj zbiornika na deszczówkę sprawdzi się w ogrodzie i jaka pojemność będzie odpowiednia do potrzeb.

SPRAWDŹ OFERTĘ