Montaż zbiornika na wodę deszczową pozwala na dysponowanie własnymi zapasami wody nadającej się do podlewania ogrodu i innych zastosowań gospodarczych. Istnieją dwa rozwiązania w zakresie magazynowania deszczówki: zbiornik naziemny oraz zbiornik podziemny. Kiedy lepiej wybrać zbiornik naziemny? Co przemawia za montażem podziemnego zbiornika na deszczówkę? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Wybierając zbiornik do magazynowania wody deszczowej, trzeba kierować się przede wszystkim ilością wody, jaka ma być w nim gromadzona. W przypadku niewielkich ilości, wystarczający będzie zakup naziemnego zbiornika. Do gromadzenia większych ilości wody konieczny będzie natomiast zakup magazynu o większej pojemności – a więc podziemnego.
Rozpatrzeć trzeba także kwestię miejsca w ogrodzie, w którym umieszczony ma być zbiornik. Naziemny zbiornik wystarczy ustawić w pobliży rynny. Planując montaż podziemnego zbiornika, trzeba dysponować miejscem do jego zakopania.
Naziemny zbiornik na deszczówkę to dobry pomysł, jeśli chcesz magazynować niewielkie ilości wody do wykorzystania na bieżące potrzeby. Beczka na wodę deszczową będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku niewielkiego ogrodu. Zapewni wystarczającą ilość wody do podlewania roślin, a nawet do innych prac gospodarczych, na przykład mycia podłóg. Naziemny zbiornik to także jedyna możliwość w przypadku ogrodów, w których nie ma możliwości wkopania instalacji podziemnej.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową cechują się większą pojemnością, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów. Dlatego też podziemny zbiornik doskonale sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych, w których zapotrzebowanie na wodę jest większe. Woda z takiego zbiornika wystarczy nie tylko do podlewania ogrodu, ale może być wykorzystywana także do zasilania pralki, spłukiwania toalet, mycia samochodów i innych prac porządkowych. Warunkiem montażu podziemnego zbiornika jest jednak odpowiednia do jego zakopania przestrzeń.
Zbiornik na deszczówkę to doskonały sposób na oszczędności. Możesz zyskać darmową wodę do różnego rodzaju zastosowań gospodarczych, a przy tym przyczynić się do ochrony naturalnych zasobów. Dlatego niezależnie od tego, czy wybierzesz naziemny czy podziemny zbiornik – Twoja decyzja będzie słuszna!