Przydomowa oczyszczalnia drenażowa to jedna z najlepszych możliwości radzenia sobie ze ściekami w gospodarstwie domowym, które nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Zastanawiasz się, jak długo można użytkować oczyszczalnię drenażową? Jakie czynniki wpływają na czas jej eksploatacji? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście!
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków – zarówno drenażowa, jak i biologiczna – ma określoną żywotność. Czas bezawaryjnego użytkowania oczyszczalni drenażowej wynosi od 15 do nawet 30 lat. Po jego upływie konieczne jest przeprowadzenie poważnych napraw serwisowych, które mogą umożliwić przywrócenie jej sprawności na kolejne lata lub zmianę sposobu wykorzystania zbiornika.
Pierwszą możliwością przedłużenia czasu użytkowania oczyszczalni jest płukanie drenażu. Drugą opcją jest całkowita wymiana drenażu wraz z poletkiem rozsączającym. Trzecim często spotykanym rozwiązaniem jest odcięcie odpływu ścieków z osadnika gnilnego i przeobrażenie oczyszczalni w szambo, czyli zamknięty, bezodpływowy zbiornik na ścieki.
Czas użytkowania oczyszczalni drenażowej jest zależy od kilku czynników. Kluczowy jest rodzaj gruntu. Urządzenia takie jak oferowana przez nas oczyszczalnia drenażowa Marseplast mają szanse znacznie dłużej funkcjonować w glebach piaszczystych, dzięki ich wysokiej przepuszczalności. Znaczenie ma także poprawność montażu oraz właściwy sposób eksploatacji.
Warto zapamiętać, że wydłużeniu żywotności oczyszczalni z drenażem rozsączającym służą:
Właściwe użytkowanie oczyszczalni drenażowej zapobiega kolmatacji czyli zatykaniu drenażu. Pozwala wydłużyć czas jej eksploatacji – w przypadku właściwych gruntów i prawidłowego montażu nawet do ponad 30 lat!