Przepompownie ścieków

Przepompownie ściekówNajprostszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem problemu przepływu ścieków jest wykorzystanie siły grawitacji. Ogólna zasada mówi, że wystarczy już 2-3-procentowy spadek (na odcinku 1 metra rury różnica wysokości nie może myć mniejsza niż 2-3 centymetry), aby ścieki spływały bez problemów w pożądanym kierunku. Jednak nie zawsze można zapewnić minimalny spadek rurociągu. W takich sytuacjach alternatywą dla systemów grawitacyjnych są przepompownie ścieków, które podnoszą ścieki z poziomu niższego na wyższy. Firma Mawex-Eko buduje przepompownie ścieków w Małopolsce oraz województwach świętokrzyskim i podkarpackim.

Kiedy przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają przepompowni?

Firma Mawex-Eko specjalizuje się w instalowaniu gotowych przepompowni ścieków oczyszczonych, które są uzupełnieniem systemów przydomowych oczyszczalni ścieków. Gdy zależy nam (jesteśmy zmuszeni) wyprowadzić rurę odpływową oczyszczalni biologicznej w kierunku, który nie zapewnia naturalnego spadku (teren wznosi się lub mamy do czynienia ze skalistym podłożem, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykonanie kanałów), rozwiązaniem jest przepompownia ścieków. Przy zastosowaniu kilku przepompowni można pokonać nawet stosunkowo duże wzniesienia terenu (jest to uzależnione od siły wznoszenia zastosowanej pompy) i transportować ścieki na praktycznie dowolną odległość.

Jak zbudowana jest prosta przepompownia ścieków?

Najprostsza przepompownia ścieków to pionowy zbiornik z zainstalowaną na dnie pompą. Dochodzi do niego rura doprowadzająca ścieki i rura wyprowadzająca. Pompa załącza się automatycznie w momencie, gdy ścieki przekroczą ustalony poziom i pracuje do momentu osiągnięcia poziomu wyznaczonego jako dolny.

Jest wiele rodzajów przepompowni, wśród których wyróżnia się dwa zasadnicze typy: przepompownie suche (pompa jest zlokalizowana poza zbiornikiem z tłoczonym medium) i znacznie prostsze w budowie i popularniejsze przepompownie mokre (pompa jest zanurzona w ściekach). Przepompownie stosowane przy zbiornikach oczyszczalni biologicznych to w większości przepompownie mokre – proste w budowie i nieskomplikowane w obsłudze.

Jeżeli jesteś zainteresowany budową przepompowni, zapraszamy do kontaktu – specjaliści firmy Mawex odpowiedzą na Twoje pytania.