18 lut

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne

oczyszczalnie-biologiczne-blog

Optymalna gospodarka ściekowa może być nie lada wyzwaniem dla posiadaczy domów na terenach nieskanalizowanych. Tradycyjne szambo, choć tańsze w budowie, jest nie tylko niezbyt ekologiczne, ale w dodatku generuje znacznie wyższe koszty niż inne rozwiązania. Doskonałą alternatywą są przydomowe oczyszczalnie biologiczne – tańsze w eksploatacji, bezpieczne i dobre dla środowiska. Sprawdź co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o budowie oczyszczalni we własnym ogródku.

Trzy możliwości

Budując dom mamy do wyboru zazwyczaj trzy sposoby na gospodarkę nieczystości – szambo, oczyszczalnię drenażową oraz biologiczną. Pierwsza droga to tradycyjne rozwiązanie, które ze względu na wysokie koszty wywozu nieczystości, stopniowo jest zastępowane przez nowocześniejsze metody. Oczyszczalnia drenażowa, choć tańsza w eksploatacji, jest rozwiązaniem szkodzącym środowisku oraz zajmuje dużą powierzchnię działki. Dlatego z roku na rok możemy obserwować wzrost zainteresowania oczyszczalniami biologicznymi, które pozbawione są wad poprzednich możliwości. Ich jedynym minusem jest wyższy koszt początkowy, który jednak zwraca się już po kilku latach. Ponadto ze względu na proekologiczny charakter takiej budowy, może liczyć na dofinansowanie takiej inwestycji.

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna. Dlaczego warto?

Jest wiele powodów, dla których warto posiadać własną oczyszczalnię.

  1. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna jest tania – choć początkowy wkład jest wyższy niż w przypadku szamba, ze względu na brak potrzeby wywożenia nieczystości, taka budowa zwraca się stosunkowo szybko. Istnieje również możliwość dotacji.
  2. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna jest wygodna – po zakończeniu budowy możesz o niej praktycznie zapomnieć. Nie wymaga częstych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych.
  3. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna jest bezpieczna – wybudowana i wykorzystywana w prawidłowy sposób, może bez obaw wpuszczać ciecz do gruntu – nie zanieczyści to rzek, ani indywidualnych źródeł wody.
  4. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna jest ekologiczna – nieczystości poddane są naturalnym procesom rozkładu, dzięki czemu nie szkodzą środowisku.

O czym warto wiedzieć przed budową przydomowej oczyszczalni?

Budowy nie można rozpocząć na terenach, w których istnieje sieć kanalizacyjna. W większości przypadków będziemy potrzebowali również zezwolenia na budowę – na decyzję władz możemy czekać nawet 30 dni (dotyczy inwestycji dużych, przy oczyszczalniach przydomowych wystarczy zgłoszenie do Starostwa).
Prace najlepiej rozpocząć od wiosny do jesieni, aby możliwe były swobodne wykopy oraz zgrać cały proces z zasiedleniem domu – oczyszczalnia nie może bowiem działać poprawnie bez stałego dopływu ścieków.
Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków możemy zlecić specjalistycznym firmom (projekt, montaż, konserwacja) lub zająć się tym samodzielnie.
Koszt budowy oczyszczalni biologicznej w postaci dwukomorowego zbiornika (osadnik wstępny z filtrem+ napowietrzane złoże biologiczne) to wydatek rzędu 6,5-12 tys. złotych.

Potrzebujesz przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jesteśmy do twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas lub napisz e-mail a doradzimy Ci jaką oczyszczalnie przydomową wybrać oraz przedstawimy kosztorys. Informacje teleadresowe znajdziesz w zakładce KONTAKT

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl




    SPRAWDŹ OFERTĘ