16 lip

Przydomowa oczyszczalnia ścieków cena

Coraz więcej osób planujących budowę własnego domu rozważa innowacyjne rozwiązanie jakim jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to doskonała alternatywa dla budowy tradycyjnego szamba, a także jest to rozwiązanie ekologiczne. Jest to także tani pomysł, a dodatkowo w pełni bezpieczny. Nad czym się zatem tu zastanawiać? Jedynie chyba nad kosztem. Ile należy przeznaczyć pieniędzy na takie rozwiązanie? I czy jest to w takim razie opłacalne? O tym poniżej.

Rodzaje oczyszczalni i ich przybliżona cena

W przypadku braku kanalizacji, do której można odprowadzać ścieki pozostaje wybudować szambo lub własną oczyszczalnię ścieków. Pierwsze rozwiązanie jest popularniejsze jednak domowe oczyszczalnie także zaczynają być co raz częściej spotykane w naszym kraju. Jest to rozwiązanie doskonałe pod wieloma względami jednak koszty są wyższe niż w przypadku budowy szamba. Na początku warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów  przydomowych oczyszczalni i to właśnie ich właściwości wpływają na końcowy koszt inwestycji. Oczywiście do całkowitej ceny należy doliczyć cenę wykonania projektu chociaż niekiedy jest to już wliczone w koszt budowy.

Oto rodzaje oczyszczalni przydomowych:

  1. z drenażem rozsączającym
  2. hydrobotaniczna
  3. złoża biologiczne
  4. osad czynny

Najtańszą opcją jest pierwsza czyli oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Takie rozwiązanie kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy złotych, a wszystko zależy przede wszystkim od tego ile domowników liczy dane gospodarstwo domowe. Przy powiedzmy czterech osobach jest to najczęściej koszt rzędu 5-8 tysięcy złotych. Sama budowa wynosi nie więcej jak 4 tysiące złotych jednak trzeba tu doliczyć zakup żwiru co kosztuje około 1 tysiąca złotych, a także koszt montażu co może wahać się w zależności od rodzaju oferty. Zależne jest to także od warunków panujących na danej działce – im trudniejsze tym więcej trzeba wydać.

Nieco droższą opcją jest budowa oczyszczalni ze złożem biologicznym lub osadem czynnym. Koszt jest tu wyższy, gdyż same urządzenia wyposażone są w bardziej złożone i przez to droższe elementy. Cena takiej inwestycji to w przypadku osadu czynnego około 10 do 18 tysięcy złotych, a w przypadku oczyszczalni ze złożem biologicznym od 6 do, aż 20 tysięcy złotych. Najdroższe są właśnie oczyszczalnie biologiczne, gdyż potrzebne w nich bioreaktory kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu oraz zakup niezbędnych akcesoriów i elementów.

Opłacalność inwestycji, a jej koszt

Jak widać powyżej koszt zbudowania przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest mały. Jednak, gdy wziąć pod uwagę koszt eksploatacji szamba można szybko zauważyć, że jest to całkiem opłacalne rozwiązanie. Zazwyczaj koszty eksploatacji nie przekraczają tu 200 zł/rok. Jest to, więc rozwiązanie dość tanie w użytkowaniu. Cena inwestycji może zatem szybko się zwrócić, więc finalnie jest to bardzo opłacalna opcja w porównaniu do kosztów, które ponoszone są przy codziennym użytkowaniu szamba.

Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl
    SPRAWDŹ OFERTĘ