12 paź

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jaką wybrać?

Szambo, oczyszczalnia drenażowa czy biologiczna? W naszym poradniku wytłumaczymy, na czym polega sposób działania przydomowej oczyszczalni ścieków, a także przedstawimy kilka praktycznych rad, które pomogą w wyborze urządzenia.

Z problemem podłączenia systemu kanalizacyjnego w domku ogrodowym stykają się prawie wszyscy. W przeszłości problem ten rozwiązywało szambo, czyli bezodpływowy zbiornik podziemny, do którego odprowadzane były ścieki z urządzeń używanych w gospodarstwie. Rozwiązanie to jednak nie było najlepsze. Po pierwsze, wykorzystywanie takich zbiorników nie jest ekologiczne. Po drugie, roczna eksploatacja systemu nie należała do najtańszych opcji ze względu na koszt wywozu ścieków. W obecnych czasach coraz więcej gospodarstw domowych instaluje przydomowe oczyszczalnie, które skutecznie neutralizują odpady bez najmniejszej szkody dla środowiska.

Oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, które usuwają z odpadów kanalizacyjnych zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne. Proces ten odbywa się w trzech etapach:

  1. Oddzielenie cząstek stałych, co powoduje opadanie cięższych elementów na dno zbiornika.
  2. Beztlenowy rozkład ścieków oraz zawartych w nich związków organicznych.
  3. Odprowadzanie oczyszczonych ścieków.

Dzięki prostemu mechanizmowi oczyszczenia ścieki w żaden sposób nie szkodzą środowisku, a nawet mogą być używane do pracy przy ogrodzie.

Typy oczyszczalni ścieków

Najczęściej używane oczyszczalnie ścieków składają się z systemu drenów ułożonych w gruncie (tzw. oczyszczalnie drenażowe). Taki model może być stosowany wyłącznie w gruntach piaszczystych lub gliniasto-piaszczystych, gdzie średni poziom wody gruntowej nie jest mniejszy niż 1,5 cm. Na mniej przepuszczalnych gruntach używane są oczyszczalnie z drenażem na warstwie filtracyjnej. Wówczas oczyszczone ścieki są odprowadzane do specjalnej studni.

Na działkach, które są zbudowane na podłożu z wysokim poziomem wód gruntowych, najlepiej sprawdzą się oczyszczalnie z tzw. kopcem filtracyjnym, który odgranicza wodę gruntową od zainstalowanych drenów. Warto pamiętać, że urządzenia oczyszczające z systemem drenażowym wymagają dość dużej powierzchni (co najmniej 20 m kwadratowych na jednego mieszkańca).

Godną polecenia alternatywą dla drenów może być oczyszczalnia biologiczna, która jest względnie nowym rozwiązaniem stosowanym najczęściej w północnych krajach Europy. W drodze biologicznego oczyszczania ścieków w zbiorniku zachodzą tlenowe oraz beztlenowe procesy redukcji zawiesin. Dzięki prostemu mechanizmowi otrzymamy czyste ciecze, które można odprowadzić do wód powierzchniowych i gruntu. Taki system można zbudować na różnego rodzaju gruntach, a instalacja nie wymaga dużej powierzchni montażowej.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Zanim wybierzecie optymalny system oczyszczalni ścieków dla swojej działki, warto zastanowić się nad kilkoma parametrami, które będą warunkować wybór konkretnego modelu. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na powierzchnię działki. Jeśli macie wystarczająco dużo miejsca, oczyszczalnie drenażowe będą idealnie nadawać się do waszego gospodarstwa domowego. Na mniejszych powierzchniach radzimy zainstalować biologiczne systemy oczyszczające. W przypadku systemów drenowych, warto wziąć pod uwagę wspomnianą już kwestię rodzaju gruntu, na którym będziecie montować oczyszczalnię.

Koszty zakupu i utrzymania

Rzeczą niezwykle ważną są także koszty instalacyjne (czyli to, co zapłacicie na początku) oraz koszty eksploatacyjne (to, co będziecie systematycznie opłacać). Ceny drenowych oczyszczalni zaczynają się już od 2 tys. złotych wzwyż. Uwzględniając koszt zużytego prądu, roczna eksploatacja takiego systemu może wynosić ok. 500-1000 zł. Oczyszczalnie biologiczne są rozwiązaniem zdecydowanie droższym (od 5 tys. złotych), niemniej jednak eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza (ok. 300 zł rocznie).

Oczyszczalnie biologiczne są nieodłącznym elementem każdego domu. Mimo iż system urządzeń jest schowany pod ziemią, pełni on niezwykle ważną funkcję w gospodarstwie domowym, a także chroni środowisko przed zanieczyszczeniem. Jest to inwestycja warta każdego wydanego na nią grosza.

Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl




     

     

    SPRAWDŹ OFERTĘ