16 wrz

Szambo ekologiczne

Wraz z rosnącą świadomością związaną z tym, jak ważna jest ochrona środowiska, pojawiają się nowe metody radzenia sobie z odpadami. Gospodarstwa domowe produkują bardzo dużą ilość ścieków, co w niektórych sytuacjach może okazać się wyjątkowo problematyczne. Odprowadzenie zużytej wody jest kosztowne, a poza tym nie zawsze ma się możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Poszukując najlepszego rozwiązania, wielu ludzi decyduje się na montaż szamba ekologicznego. W odróżnieniu od swojej tradycyjnej wersji, jest to instalacja opierająca się na naturalnych procesach.

Jak działa szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne to doskonale przemyślana konstrukcja, która pozwala na efektywne neutralizowanie ścieków. Jego działanie opiera się na dwóch filtrach, gdzie osadnik gnilny oczyszcza wodę beztlenowo, a następnie, przy pomocy drenażu rozsączającego zachodzi oczyszczanie tlenowe. Tak przygotowane szambo jest bezpieczne i może przejść do wód gruntowych, bez jakichkolwiek obaw o ich zanieczyszczenie.

Producenci tych instalacji zazwyczaj rozróżniają dwa typy szamb ekologicznych:

  • szambo ekologiczne betonowe
  • szambo ekologiczne z tworzyw sztucznych

Betonowe zbiorniki z reguły dostarcza się na posesje w całości, lecz często wymagają dodatkowego montażu, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych wariantów. Większe modele mogą przysporzyć nieco kłopotów, głównie z powodu ich dużej masy. Beton jest ciężkim materiałem, dlatego zakładając szambo dla większego gospodarstwa, należy liczyć się z koniecznością składania zbiorników na miejscu. Niestety, konstrukcja złożona z kilku elementów nigdy nie będzie tak trwała, jak ta wykonana w jednym kawałku. Pomimo to, większość firm daje gwarancje na swoje produkty, upewniając się jednocześnie, że będą one sprawne na cały jej okres – zazwyczaj kilkadziesiąt lat.

Plastik natomiast jest bardzo lekki, dlatego praktycznie zawsze przychodzi on jako jednoelementowy zestaw. Nie oznacza to jednak, że jest to materiał mniej wytrzymały. Tworzywa sztuczne znane są ze swojej niskiej reaktywności, dzięki czemu mogą one pozostać zakopane w ziemi, w wilgotnym otoczeniu, nie tracąc przy tym na swoich właściwościach. Za ich odporność na uszkodzenia odpowiada także specjalna konstrukcja, którą cechują się tego typu szamba. Specjalne, pokryte fałdami ścianki znacznie odciążają konstrukcję, niwelując nacisk gruntu. Poza tym, są one wyjątkowo szczelne i spokojnie można stosować je nawet w pobliżu zbiorników z wodą pitną. Nie można jednak zapomnieć o ich właściwym zakotwiczeniu pod ziemią.

Kiedy stosować szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to prosty, lecz niezawodny system, który pozwala sprawnie pozbywać się niechcianych ścieków. W dodatku jest ono zaskakująco uniwersalne i świetnie sprawdza się w większości warunków. Być może najlepszym przykładem funkcjonalności takiej instalacji jest ich zastosowanie w domkach letniskowych, gdzie zużycie wody jest nieregularne i cykliczne. Konstrukcja ta działa idealnie także na posesjach, gdzie dostępna przestrzeń jest ograniczona.

Oczyszczalnie przydomowe Mawex Eko

Zapewniamy montaż, doradztwo techniczne, projektowanie oraz serwis urządzeń. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Kontakt

Gabriel Woleński tel. 512 462 835
Mateusz Węgrzyn tel. 887 696 831
E-mail biuro@mawex-eko.pl
    SPRAWDŹ OFERTĘ