Zbiornik na wodę deszczową jako zabezpieczenie na wypadek suszy

Zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy w ostatnich dekadach, powodują coraz częstsze występowanie okresów suszy w naszej strefie klimatycznej. W czasie suszy pojawiają się apele o oszczędne gospodarowanie wodą z wodociągów – w tym również o nieużywanie jej do podlewania ogrodów. Jednak ze względu na niedobór wody, rośliny ogrodowe zaczynają marnieć. Dysponując własnym źródłem wody, można temu zapobiec. Zobacz, jak zabezpieczyć się na wypadek suszy!

Woda deszczowa – możliwe zastosowania

Zbieranie i magazynowanie wody deszczowej jest dobrym sposobem na radzenie sobie z okresami suszy. Deszczówka ma bowiem wiele zastosowań. Dzięki niskiemu pH i wysokiej zawartości substancji odżywczych, woda deszczowa nadaje się do podlewania wszystkich roślin, zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych. Korzystnie wpływa na ich zdrowie i rozwój.

Oprócz tego, deszczówka może być wykorzystywana w domu, jako uzupełnienie wody z wodociągów. Nadaje się ona między innymi do mycia podłóg czy spłukiwania toalet. Ponieważ jest wodą miękką, może zasilać urządzenia takie jak pralka.

Wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki, ale również uniezależnić się w pewnym stopniu od dostaw wody z wodociągów. W obliczu ciągłego wzrostu cen oraz często pojawiających się okresów suszy, ma to coraz większe znaczenie!

Jak zbierać wodę deszczową?

Deszczówkę najłatwiej zbierać z powierzchni dachu. W tym celu konieczne jest zainstalowanie systemu rur spustowych odprowadzających wodę deszczową do zbiorników. Pojemniki na deszczówkę mogą mieć postać naziemnych beczek lub też podziemnych zbiorników retencyjnych o dużej pojemności. Im większa pojemność zbiornika na wodę deszczową, tym większą można mieć pewność, że nawet w czasie suszy nie zabraknie w gospodarstwie wody do różnego rodzaju prac ogrodowych i gospodarczych.

Własny zbiornik na wodę deszczową to dobry sposób na zabezpieczenie się przed suszą. Choć montaż systemu zagospodarowania wody deszczowej wiąże się z pewną inwestycją finansową, to w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności, ponieważ pozwala obniżyć rachunki za wodę z wodociągów.

SPRAWDŹ OFERTĘ